Antalya Ticaret Borsası - Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Çandır

Yörex

ANADOLU 13’ÜNCÜ KEZ YÖREX’TE BULUŞACAK

Antalya Ticaret Borsası olarak iş geliştirme ve çalışma grubumuzda geniş kapsamlı ve uzun soluklu bir Yöresel Ürünler Projesi geliştirdik. Kıyıda köşede kalmış yöresel ürünlerin ortaya çıkarılması, birçok sektörde ticarete konu olan yöresel ürünlerin üretiminin devam etmesi, korunması, tanınması, yaygınlaşması, ekonomiye kazandırılması ve ticaretinin artırılması için de projemizin bir etabı olarak 2010 yılında Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i hayata geçirdik.

Proje kapsamında, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasının önemi, kırdan kente göçü engellemenin yolunun yöresel ürünlere sahip çıkmaktan geçtiği, kırsal kalkınmanın anahtarının yöresel ürünler olduğu mesajını verdik. Kentlerimizin markalaşmasında yöresel ürünlerimizin hızlandırıcı etkisinin bulunduğu, ürünlerimizin katma değerini artırmak için coğrafi işaret tescilinin önemini ve bize dayatılanlar yerine bize ait olanları tüketmemiz gerektiğini ifade ettik.

 

Kurum ve kuruluşlarımız, meslek ve sivil toplum örgütlerimiz, ticaret erbabımız ve üreticilerimizin bu söylemlerimize kulak vermesi ve harekete geçmesiyle kısa sürede ciddi bir mesafe kat ettik. Hazırlık çalışmalarından itibaren desteklerini esirgemeyen, YÖREX’i sahiplenerek bizleri motive eden, coğrafi işaretli ürünlerin ekonomiye kazandırılmasına özel önem gösteren ve gelişimi için emek sarf eden başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, camiamıza ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum.

Unutmayalım ki, Anadolu toprakları her metrekaresinde yörelerimize has, doğal, el emeği, göz nuru, damak tadı ve ustalık gerektiren bizi biz yapan eşsiz değerleri barındırıyor. Ekonomik açıdan kazanmadan harcamanın, üretmeden tüketmenin maliyetlerini daha derinden hissettiğimiz bugünlerde değerlerimize sahip çıkmanın önemi daha da artıyor. Aslında üreten, tasarruf eden, paylaşan ve yardımlaşan karaktere sahip bir milletiz.

Borsa olarak “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganından yola çıkarak, kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş bize ait olan yöresel ürünlerimize tüm kararlılığımızla sahip çıkmaya devam ediyoruz. Avrupa’nın uzun süre önce fark edip kendine has ürünlerine yarattığı yüksek katma değerli ve hacimli ticareti sağlamak için çalışıyoruz.

Bu yıl YÖREX’in 13’üncüsünü düzenleyeceğiz. YÖREX ile coğrafi işaretli ürün sayısının artmasında hızlı ve iyi bir performans sergiledik. 15 yıl önce 109 olan tescilli ürün sayımızı büyük bir istek ve kararlılıkla 1471’e yükselttik. 634 ürünümüz de tescil beklemektedir. Artık ulusal boyutta farkına vardığımız coğrafi işaret konusuna daha fazla eğilmeli ve markalaşmaya önem vermeliyiz. Geniş kapsamlı koruma için 21 olan Avrupa nezdindeki tescilli ürün sayımızı artırmaya odaklanmalıyız.

Anadolu’nun zenginliği olan yöresel ürünlerin ekonomik değerini artırmak ve markalaşmasını sağlamak amacıyla ikili iş görüşmeleri, coğrafi işaretlerin etkin kullanımı ve yaygınlaştırılması temalı paneller, seminerler, yarışmalar ve çeşitli etkinliklerle 13’üncü Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i 9-13 Kasım 2024 tarihleri arasında Antalya ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğiz.

YÖREX’i, başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun desteği ve katkıları olmak üzere yerel yönetimler, oda ve borsalar, kalkınma ajansları ve girişimci ruha sahip işletmeler ile el ele vererek hep birlikte düzenliyoruz.

Üreticilerimizi, ticaret erbabımızı ve kurumlarımızı yörelerine ait ürünleri tanıtmaları, ticaretlerini artırmaları ve yeni müşteriler kazanmaları, coğrafi işaretli ürünler piyasasını yerinde görmeleri, yeni fikirler edinmeleri ve profesyonellerle yüz yüze görüşmelerde bulunmaları için 13.YÖREX’te yer almaya ve Antalya’da buluşmaya davet ediyorum.

Bir adımda Anadolu turu yapmak isteyen herkesi, özelliklede çocuklarımızı ve gençlerimizi YÖREX’e bekliyoruz.