Başkent çubuk turşusuyla Yörex’te

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi 22-26 Ekim 2014 tarihlerinde Antalya EXPO Center da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı nın (YÖREX) hazırlık çalışmaları devam ediyor. Antalya Ticaret Borsası heyeti, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz u ziyaret ederek 5 inci YÖREX hakkında bilgi verdi. ATB heyeti, Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu nun YÖREX e verdiği desteği hatırlatarak, Başkent Ankara nın bütün ilçeleri ve yöresel değerleriyle fuarda yer almasının önemine dikkat çekti.

YÖREX TANITIM İÇİN İYİ BİR FIRSAT
Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Antalya Ticaret Borsası nın Yöresel Ürünler Fuarı yla yerel değerlere sahip çıktığını belirterek, “İlki 2010 yılında düzenlenen YÖREX başarılı bir şekilde büyüyerek yoluna devam ediyor. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve yönetim kurulu üyelerine böyle bir organizasyona imza attıkları için teşekkür ediyorum. İlk kez Türkiye de değişik yörelerin ürünlerini alıp piyasaya çıkardılar” diye konuştu.

Anadolu nun çok sayıda yöresel ürüne sahip olduğunu belirten Faik Yavuz, “Biz bunları ortaya çıkarıp dünyaya tanıtmak zorundayız. ABD, İtalya da bunun örnekleri var. Siz ürünlerinizi tanıtmazsanız insanlar gelip sizin ürününüzü bulup çıkarmaz. Ne yapmak lazım, bunları tanıtacak zeminleri hazırlamamız gerekiyor. Böyle bir zemini de Türkiye de ilk kez Antalya Ticaret Borsası yaptı” diye konuştu.

AB VE ORTADOĞU PAZARINA GİRİLMELİ
Türkiye nin bazı yöresel değerlerinin AB pazarında yerini aldığını, damak tadı yakın olan Orta Doğu ülkelerinin de yöresel ürünler için iyi bir pazar olabileceğini vurgulayan Faik Yavuz, “Yöresel değerlerimizle bu pazarlara girebiliriz. Böyle içerikli bir fuar mutlaka uluslararası olmalı” dedi.

Ankara Ticaret Borsası nın ürünleriyle her yıl YÖREX te yerini aldığını belirten Faik Yavuz, “İlimizdeki oda ve borsalar, küçük üreticiler fuar standımızda yerini alıyor, ürünlerini tanıtıyor. Özellikle küçük üreticileri fuara katılım konusunda teşvik ediyoruz. Bu yıl iyi bir katılımla Ankara yı YÖREX te temsil edeceğiz” diye konuştu. Yavuz, coğrafi işaretli Kalecik Karası üzümü, coğrafi işaretli Çubuk turşusu, Beypazarı kurusu, Beypazarı gümüş işlemeleri, Şereflikoçhisar Tuzu, SPA ürünleri ve güzellik ürünleri ile YÖREX te yer olacaklarını bildirdi.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) izni ile düzenlenmektedir.