Coğrafi işaretli Ödemiş patatesi Yörex’te

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl 8’incisi 13-17 Eylül tarihlerinde ANFAŞ EXPO Center’da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, doğudan batıya, kuzeyden güneye Anadolu’nun tüm ürünlerinin buluşma noktası olacak. İzmir’in ilçesi Ödemiş de coğrafi işaretli patatesi ile YÖREX’te yer alacak.

Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif Aka, yöresel ürün zengini Ödemiş’in ürünlerini YÖREX’te sergileyeceklerini bildirdi. YÖREX’e Ödemiş Ticaret Odası ile birlikte katılacaklarını kaydeden Aka, “Biz YÖREX’te Ticaret Odamız ile hareket ediyoruz. Birlikten kuvvet doğar diye yola çıktık. İnşallah yöresel ürünlerimizin tanıtımını en iyi şekilde yapacağız” dedi.

HEDEFİMİZ PAZAR PAYINI GELİŞTİRMEK
Ödemiş patatesinin coğrafi işaretini Borsa olarak aldıklarını anımsatan Aka, “Coğrafi işaretli lezzetli patatesimizin tanıtımını YÖREX’te yapacağız” dedi. Ödemiş bölgesinde günlük 1500 ton süt üretimi olduğunu ve bölgenin süt ve süt ürünleri konusunda zengin olduğunu söyleyen Aka, “Ödemiş süt ürünleri de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak” dedi. Latif Aka, dış mekan ve süs bitkileri, kuru incir ve kestanenin tanıtımını da YÖREX’te yapacaklarını bildirdi. YÖREX’in yöresüel ürünlerin tanıtımı için iyi bir platform olduğunu söyleyen Borsa Başkanı Aka, “Üreticimizin pazar payını geliştirmek ve ürünlerimizin tanınırlığını artırmak için çalışıyoruz” dedi.

GARANTİ MARKA ÇALIŞMASI DEVAM EDEN ÜRÜNLER YÖREX’TE
Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, bu yıl 8’incisi düzenlenen YÖREX’te ilçeyi en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi. YÖREX’te Ödemiş’in yöresel ürünlerini tanıtmak için Ticaret Borsası ile işbirliği halinde çalıştıklarını bildiren Eriş, ortak stantta yöreye özgü ürünlerin tanıtımını yapacaklarını kaydetti. Rıfat Eriş, Ödemiş patatesinin yanında Garanti Marka Çalışmalarını yürüttükleri teneke tulum peyniri, tulum lor peyniri ve ödemiş çekişte zeytinyağı ile YÖREX’te olacaklarını bildirdi. Eriş, “Bu özel ürünlerimiz YÖREX’e katılan ziyaretçilerin damak tadına sunulacak” dedi. Ödemiş ipeğinin de YÖREX’te olacağını söyleyen Başkan Eriş, Türkiye’de zincir piyasasının yüzde 70 ihtiyacını karşılayan Ödemiş zincirinin de fuarda olacağını kaydetti. YÖREX’in yöresel ürünlerin markalaşması ve ekonomiye kazandırılması için iyi bir fırsat olduğunu kaydeden Rıfat Eriş, fuarın düzenlenmesine öncülük eden Antalya Ticaret borsası yönetimine teşekkür etti.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) izni ile düzenlenmektedir.