Erzrum’un coğrafi işaretli civil peyniri yörex’te

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e 4 yıldır katılarak yöresel lezzetlerini, el emeği göz nuru ürünlerini sergileyen Amesia Çalışan Arı Kadınlar, ürünlerini yerelden ulusala taşıdı. Arı Kadınlar, Amasya yöresine ait yöresel lezzetler ve ürünleri Atatürk Havalimanı’nda bulunan Tadında Anadolu Restoranı ve standında beğeniye sunuyor. Bu yıl da YÖREX’e katılmak istediklerini bildiren Amesia Arı Kadınlar Grubu’nun lideri ve kurucusu Bingül Alış, “YÖREX Arı Kadınlara güç kattı” dedi.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, 5 yıldır katıldıkları YÖREX’e bu yıl da yöresel ürünleriyle birlikte katılacaklarını bildirdi. Erzurum’un yöresel ürün bakımından zengin bir kent olduğunu kaydeden Yücelik, bir çok yöresel ürünlerinin de coğrafi işaretli olduğuna dikkat çekti. Bu yıl YÖREX’e coğrafi işaretli civil peyniri, coğrafi işaretli oltu taşı, İspir fasulyesi, kadayıf dolması, çağ kebabı, bakır ve deri işlemeciliği ürünler, bal, pestil, ihram dokuma ile katılacaklarını bildiren Başkan Lütfü Yücelik, “YÖREX’te ilgi gören stantlardan biri de Erzurum standı. YÖREX’te her yıl zengin kültürümüz ve yöresel ürünlerimizi tanıtıyoruz. YÖREX’e katılan ürünlerimiz büyük alıcılarla iş bağlantıları sağlıyor. Amacımız geniş ürün yelpazemizi YÖREX’te geniş kitlelere tanıtmak ve ulaştırmak” diye konuştu. Erzurum TSO Başkanı Lütfü Yücelik, YÖREX’i düzenleyerek Anadolu’nun birikimini bir araya getiren Antalya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti.

ANADOLU YÖREX’TE
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, YÖREX’in Anadolu’nun buluşma noktası haline geldiğini belirterek, doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün şehirlerin YÖREX’te yöresel ürünleriyle yer aldığını kaydetti. Dadaşlar diyarı Erzurum’un köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve yöresel ürün bakımından zengin olduğuna dikkat çeken Ali Çandır, “Erzurum’u bütün değerleriyle YÖREX’te görmek bize mutluluk veriyor” dedi. Bu yıl 81 ili Antalya’da buluşturma hedefinde olduklarını söyleyen Çandır, “Haydi Anadolu YÖREX’e” çağrısında bulundu. Çandır, başından beri YÖREX’e destek veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) izni ile düzenlenmektedir.