Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı

M. Rifat Hisarcıklıoğlu

Yörex

"ANADOLU'YU ANTALYA'DA BULUŞTURALIM"

Türkiye’nin en büyük yerel ürün fuarı Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Antalya EXPO Center’da kapılarını 11’inci kez açacak. YÖREX, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ticaret, Sanayi ve Tarım Bakanlıklarımızın, Valilikler, Belediyeler, Kalkınma Ajansları, Oda ve Borsaların desteğiyle hedef büyüterek yoluna devam ediyor. Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde “Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla düzenlenen YÖREX, Anadolu’nun çimentosu haline geldi. Anadolu’nun 12 bin yıllık el emeği göz nuru birikimi bu fuarda sergileniyor. Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine bütün değerlerimiz Antalya’da buluşuyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yöresel ürünler, marka değerini YÖREX’te tanıtacak. Bu fuar benim önemsediğim ve en başından itibaren katılarak deste verdiğim bir organizasyon. Zira Anadolu, bereketli topraklara sahip bir bölge. Sadece gıda değil, el sanatlarından tekstile, sanayi mamullerinden oymacılığa kadar binlerce yöresel ürünümüz bizim en büyük zenginliğimiz. YÖREX kıyıda köşede kalmış yöresel ürünlerin tanıtılması, ekonomiye kazandırılması, yerel kalkınmaya destek olunması ve uluslararası arenaya taşınması için çok iyi bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirelim. İşte bu vizyonla TOBB camiası olarak bu fuara sahip çıkıyoruz. Bu sayede YÖREX’e katılan bir çok ürün bölgesinden çıkarak, ulusal marketlerde yerini aldı, büyük catering firmaları ile iş bağlantıları sağlandı.

Pazarlanmayan hiçbir malın değeri yok. Artık sadece üretmek de yetmiyor, ürettiğini tanıtacaksın, pazarlayacaksın. Bunun için de kaliteye ve markalaşmaya önem vereceksin. Yöresel ürünlerimizi artık yurtdışına taşımalıyız. Kars’ın kaşarı neden Fransa’nın rokfor peynirine rakip olmasın? YÖREX’in ardından yöresel ürünlere ilgi arttı. Büyük firmalar yöresel ürünlerin pazarlanmasına ağırlık verdi. YÖREX coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtımı için de çok önemli bir fırsat. Anadolu’da henüz keşfedilmemiş birçok coğrafi işaret alabilecek değerimiz var. Bunların da coğrafi işaret alarak tescil edileceğine inanıyoruz.

Coğrafi işaretli ürünlerimiz artık üreticisine daha çok kazanç sağlayacak. Tüketiciler ise coğrafi işaretli ürünleri daha çok tercih edecek. TOBB ve Oda-Borsalar olarak coğrafi işaretli ürünler üzerine birçok çalışma yapıyoruz. Coğrafi işaretli ürünlerin tescil edilmesi ve ticarileştirilmesi en önemli gündem maddelerimizden birisiOdalarımız ve Borsalarımızla birlikte, yöresel değerlerin coğrafi işaretini alarak bunların katma değerini artırıyor, ticari değer kazandırıyoruz. Ayrıca üreticilerle perakendecileri bir araya getirerek, yerel ürünlerin ülke çapında pazarlanmasına ve satılmasını yardımcı oluyoruz.

Odalarımız ve Borsalarımızın yaptığı yoğun çalışmalar sayesinde tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz kalmadı. Koruma altına alınan coğrafi işaretlerin yüzde 42’si Oda ve Borsalarımızca tescil ettirildi. TOBB olarak Avrupa Birliği nezdindeki coğrafi işaret başvurularına da rehberlik ediyoruz. Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin 7 coğrafi işareti tescilli durumda. 5’ini Oda ve Borsalarımız tescil ettirdi. Ayrıca 18 coğrafi işaret içinse Avrupa Birliği’nde başvuru aşamasına gelindi. Önemli mesafeler aldık ama önümüzde daha uzun bir yol var.

YÖREX’i hayata geçiren Antalya Ticaret Borsası Başkanımız Ali Çandır’a, YÖREX’e destek veren Oda ve Borsalarımızın Başkanlarına, yönetimlerine ve meclislerine teşekkür ediyorum. Bu yıl da Anadolu’yu Antalya’da buluşturalım. Birliğimizi Antalya’da gösterelim.