Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı

M. Rifat Hisarcıklıoğlu

Yörex

Rifat Hisarciklioglu - TOBB

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YEREL ÜRÜN FUARI YÖREX KAPILARINI AÇIYOR”

YÖREX sahip olduğumuz yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla 2010 yılında hayata geçirildi.

Antalya Ticaret Borsamızın başlattığı bu girişim Türkiye’nin en büyük yerel ürün fuarı haline geldi. Doğusundan batısına güneyinden kuzeyine bütün değerlerimiz Antalya’da buluştu.

Aynı zamanda ülkemizde coğrafi işaret ekosisteminin gelişmesine de önemli katkılar sundu. Coğrafi işaret algısının ve bilinirliğinin artmasını sağladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü özel ödülüne layık görüldü.

Bu işin mimarını Antalya Ticaret Borsamızı ve Başkanı sayın Ali Çandır’ı kutluyorum. YÖREX fikrini ortaya çıkardı. Sonra azmetti çalıştı bu fikri geliştirdi.

Müthiş bir başarıya imza attı. Türkiye’nin yöresel ürünler ve coğrafi işaretler vitrini haline dönüştürdü. Burada ülkemizin tüm renkleri bir araya gelmiştir.

Doğusundan batısına kuzeyinden güneyine tüm Türkiye burada birlik beraberlik ve kardeşlik içinde yan yana durmaktadır.

Sadece gıda değil el sanatlarından tekstile sanayi mamullerinden oymacılığa kadar binlerce yöresel ürünümüz bizim en büyük zenginliğimiz.

YÖREX kıyıda köşede kalmış yöresel ürünlerin tanıtılması ekonomiye kazandırılması yerel kalkınmaya destek olunması ve uluslararası arenaya taşınması için çok iyi bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirelim. İşte bu vizyonla Oda-Borsa camiası olarak bu fuara sahip çıkıyoruz.

Bu organizasyona büyük önem veriyor ve en başından itibaren katılarak desteğimizi gösteriyoruz. YÖREX’e katılan birçok ürün bölgesinden çıkarak ulusal marketlerde yerini aldı büyük catering firmaları ile iş bağlantıları sağlandı.

Coğrafi işaretler bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyorsa bunda Oda ve Borsalarımızın payı çok büyüktür. Bu işe sahip çıktılar. Son 10 yılda coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını Oda ve Borsalarımız tescil ettirdi. Onlar tarafından tescil edilen ve başvurusu yapılan ürün sayısı 700’e yaklaştı.

Odalarımız ve Borsalarımızın yaptığı yoğun çalışmalar sayesinde tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz kalmadı. 

YÖREX’te her yıl coğrafi işaret üreticiler ile ulusal perakendeciler bir araya geliyor. İkili iş görüşmeleri yapıyorlar. E-ticaret portalları coğrafi işaretlere özel kampanyalar düzenliyor.

Coğrafi işaret üreticilerinin e-ticarette daha çok yer almalarını sağlıyor. Coğrafi işaretlerin ticarete daha çok konu olmasını mümkün kılan YÖREX yöresel ürünlerin ve coğrafi işaretlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline geldi.

Tabi ki sadece yurtiçi tescille de iş bitmiyor. Yurtdışında da tescil ettirmek ve küresel pazarlara girmek de önemli artık. Şu ana kadar 13 ürünümüz Avrupa’da tescillendi.

40 ürünümüzün de değerlendirme süreci devam ediyor. TOBB Brüksel Ofisimiz ile coğrafi işaretlerin AB tescil sürecine yardımcı oluyoruz. Coğrafi işaretlerin AB tescil sürecine yardımcı olması için de bir rehber hazırladık.

Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini önce biz bilmezsek dış pazarlara hiç anlatamayız. Dünyada çok az coğrafyaya nasip olan bir ürün çeşitliliğine sahibiz.

Ekonomik çalkantılardan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor. Ama pazarlanmayan malın değeri yok. Artık sadece üretmek de yetmiyor. Ürettiğini tanıtacaksın pazarlayacaksın. Bunun için de kaliteye ve markalaşmaya önem vereceksin. 

Zengin olmak istiyorsanız bölgenizi zengin etmek istiyorsanız kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkın. Bunları araştırın markalaştırın ve dünyaya satın. e-ticaret ve e-ihracat ile tüm dünyaya bunları gönderin.

YÖREX’i hayata geçiren Antalya Ticaret Borsası Başkanımız Ali Çandır’a, YÖREX’e destek veren Oda ve Borsalarımızın Başkanlarına yönetimlerine ve meclislerine coğrafi işaretli ürünlere özellikle sahip çıkan kadın girişimcilerimize teşekkür ediyorum.

Bu yıl da Anadolu’yu Antalya’da buluşturalım. Milli birliğimizi ve yöresel zenginliklerimizi YÖREX’te gösterelim.