Rus Tarım bakanı yardımcısı Yörex’te

Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko, TOBB’un desteğiyle Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 8’inci Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i gezdi. ATB Başkanı Ali Çandır ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko, ilk olarak Antalya standını ziyaret etti. Antalya standında Rus Bakan Yardımcısı’na, portakal suyu ve turunç reçeli ikram edildi. Bir süre Başkan Çandır’la sohbet eden Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko, daha sonra fuardaki stantları tek tek gezerek yöresel ürünlerle ilgili bilgi aldı. Kayseri’nin pastırmasını kesen Rus Bakan Yardımcısı, Döşemealtı Belediyesi’nin standında Yörük kültürüyle ilgi bilgi aldı. Rus Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko’ya burada Yörüklerin kullandığı poşi takıldı. Rus Bakan 400’ün üzerinde katılımcının yer aldığı, Anadolu’nun dört bir yanından getirilen binlerce yöresel ürünün bulunduğu YÖREX’e tam not verdi.

Fuarda gazetecilerin soruları üzerine Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko, 2016 yılı başından itibaren ithalat yasağı uygulanan Türk domatesinin yeniden ithalatına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Evgeny Gromyko, “Hemen en önemli soruyu bu şekilde sormuş oldunuz. Biz bugün önemli görüşmeler yaptık, hangi istikamette çalışmalar yapmamız gerektiğini gerek Rus tarafı gerek Türk tarafı olarak biliyoruz. Dolayısıyla engelleri aşmak için ne tür çalışma yapmamız gerektiği konusunda bugün zaten çok güzel verimli bir toplantı düzenledik. Doğal olarak kısıtlamaların kaldırılması, hükümet kararı. Ama biz Rusya Tarım Bakanlığı olarak bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair kanaatimizi dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz” dedi.

Türkiye’den domates ithalatının yeniden başlamasına ilişkin tarihin sorulduğu Evgeny Gromyko, “Henüz başbakan görevinde olmadığım için bunu söylemem zor, çünkü hükümet kararı olacaktır. Tabii ki onların alanında bir şey söylemem mümkün değil. Bu konu gerçekten yakın zamanda ele alınıp, karara bağlanacak. Yakın bir zamanda bunun gelişmelerini duymuş olacaksınız” dedi.

Rusya’daki sera yatırımları hakkında da bilgi veren Rus Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko, son 10 yıl içerisinde 3 milyar dolardan fazla sadece sera yatırımı yapıldığını söyledi. İklim koşulları ağır olduğu için yapımı, maliyeti ve işletilmesinin astronomik rakamlar olduğunu anlatan Evgeny Gromyko, “Olabildiğince kendi üreticimizi de korumak için gayret gösteriyoruz. Rusya 1 milyar dolar civarında yurt dışından meyve sebze ithalatı gerçekleştiriyor. Biz Türk partnerlerimizle işbirliğine hazırız. Burada temel konu gıda güvenliğinin temin edilmesi, yani üretiminden tüketiciye ulaşana kadar bu tedarik zincirinde ürünlerin sağlıklı olduğunun takip edilebilmesi önem taşıyor” dedi.

Yeni yatırımlarla Rusya’daki domates üretimine 100 bin ton daha ürün ilave edildiğini aktaran Bakan Yardımcısı Evgeny Gromyko, “Her halükarda ithalatımız devam edecek. Rusya’da 460 bin ton ithalatımız var, kendi üretimimiz dışında. Fas, Azerbaycan ve Çin başta olmak üzere farklı ülkelerden domates ithal ediyoruz” dedi.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) izni ile düzenlenmektedir.