Tescilli kars kaşarı Yörex’te

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı, Anadolu’nun 12 bin yıllık geçmişini gün yüzüne çıkarıyor. Yıllardır YÖREX’e katılan ve 2016’nın başında Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret alan Kars kaşarı bu yıl da YÖREX’te yerini alacak.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüsnü Kapu, YÖREX’in yerel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasında önemli rol oynadığını belirtti. Kars kaşarı ile yıllardır YÖREX’e katıldıklarını belirten Kapu, YÖREX’in verdiği cesaretle Türk Patent Enstitüsü’ne coğrafi işaret başvurusunda bulunduklarını kaydetti. 2016 Şubat ayında Kars kaşarının coğrafi işaret aldığına dikkat çeken Kapu, logo çalışmaları tamamlanan Kars kaşarının ekonomik değeri artarak market raflarında yerini alacağını söyledi. Kapu, “Bu yıl YÖREX’e coğrafi işaret almış, logosu hazırlanmış Kars kaşarı ile katılacağız. YÖREX yöresel ürünler için lokomotif görevi görüyor” dedi.

ULUSLARARASI ZİNCİR MARKETTEN TALEP VAR
Kars kaşarı tescillendikten sonra talebinde artış yaşandığını kaydeden SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, uluslararası market zinciri ile görüşmelerin başladığını, yakın zamanda zincir marketin raflarında Kars kaşarının yerini alacağını söyledi. Kars kaşarının tescillenmesinden sonra bölgenin diğer yöresel ürünleri için de tescil hazırlıklarının başladığını bildiren Kapu, Ardahan balının bu ürünlerden biri olduğunu bildirdi. Kapu, YÖREX’i düzenleyen Antalya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti.

YÖREX KARS KAŞARINI TANITTI
Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, geçen yıllarda olduğu gibi bu da Kars yöresine ait ürünlerle YÖREX’te yer alacaklarını bildirdi. YÖREX’in yöresel ürünler konusunda Türkiye’nin en büyük organizasyonu olduğuna dikkat çeken Ötegen, “Böyle bir fuarda yer almanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz” dedi. YÖREX’in Kars kaşarının tescillenmesi sürecine cesaret verdiğini kaydeden Ötegen, “YÖREX’in katkıları ile Kars kaşarının tanınırlığı arttı ve Kars kaşarının tüketim coğrafyası genişledi. Biz de KATSO olarak bundan sonraki süreçte Kars kaşarı tanıtımı için YÖREX gibi etkinliklerde yer alarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getireceğiz” diye konuştu.

YÖREX DOĞRU YOLDA İLERLİYOR
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesinin bir etabı olan YÖREX’in 7’nci yılında güzel meyveler vermeye başladığını söylerken, “Hem yöresel ürünlerin coğrafi işaret alması hem de coğrafi işaret alan ürünlere uluslararası alanlardan talep gelmesi bizleri son derece memnun etmekte” dedi. Yerel ürünleri ekonomiye kazandırmak, kıyıda köşede kalmış ürünleri cesaretlendirmek için yola çıktıklarını belirten Çandır, “Başarı hikayeleri ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bizlere gösteriyor” dedi. Kars kaşarının YÖREX’te büyük ilgi gördüğünü hatırlatan Ali Çandır, “Kars kaşarının YÖREX’ten aldığı güçle coğrafi işaret alması ve uluslararası alanda talep görmesi son derece memnuniyet verici. Bizi bu yolda yalnız bırakmayan başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere oda ve borsalarımıza, kalkınma ajanslarımıza, yerel yönetimlerimize ve üreticilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) izni ile düzenlenmektedir.