Yörex arı kadınlara güç kattı, ürünleri havalimanında satışta

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e 4 yıldır katılarak yöresel lezzetlerini, el emeği göz nuru ürünlerini sergileyen Amesia Çalışan Arı Kadınlar, ürünlerini yerelden ulusala taşıdı. Arı Kadınlar, Amasya yöresine ait yöresel lezzetler ve ürünleri Atatürk Havalimanı’nda bulunan Tadında Anadolu Restoranı ve standında beğeniye sunuyor. Bu yıl da YÖREX’e katılmak istediklerini bildiren Amesia Arı Kadınlar Grubu’nun lideri ve kurucusu Bingül Alış, “YÖREX Arı Kadınlara güç kattı” dedi.

BAŞARI HİKAYESİ
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı, bir çok yöresel ürünün adını duyurmasına, standarda kavuşmasına ve ekonomiye katılmasına katkı sağlıyor. Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde örgütlenen Arı Kadınlar da YÖREX’le sesini duyuranlar arasında yerini alıyor. 4 yıl üst üste YÖREX’e katılan Amesia Arı Kadınlar Grubu, fuarda el emeği göz nuru yöresel ürünlerini, yöresel lezzetlerini binlerce kişiye ulaştırma fırsatı buldu. Arı Kadınların ürünleri artık ulusal alanda da beğeniye sunulmaya başladı. Atatürk ve Esenboğa Havalimanı’nda bulunan Tadında Anadolu restoranları ile anlaşan Arı Kadınlar ürünlerini Amasya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kanalıyla havalimanında satışa sunuyor.

BABAANNEMİZİN USULÜ HAVALİMANI’NDA BEĞENİYE SUNULUYOR
Amesia Arı Kadınlar Gurubu’nun lideri ve kurucusu Bingül Alış, yerelde örgütlenen bir yapı olan Arı Kadınların YÖREX’le adını genele duyurduğunu belirterek, bu yıl 26-30 Ekim’de düzenlenecek YÖREX’e katılmayı arzuladıklarını bildirdi. İstanbul Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde bulunan Tadında Anadolu restoranında 5-7 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte Amesia Çalışan Arı Kadınlar Grubu’nun hazırladığı Amasya yemekleri ve yöresel ürünlerin misafirlerin beğenisine sunulduğunu hatırlatan Alış, ürünlerin ilgi görmesi üzerine Atatürk ve Esenboğa Havalimanı’nda bulunan Tadında Anadolu restoranları ile anlaşan Arı Kadınların ürünlerini Amasya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kanalıyla havalimanında satışa sunduğunu kaydetti. Alış, “Kadınlarımız, babaannelerimizin usulüyle hazırladıkları yöresel ürünleri havalimanı gibi özel bir yerde tüketiciye ulaştırıyor. Bu köydeki kadının hayal dahi edemeyeceği büyük bir başarı. Buna alt yapı hazırlayan YÖREX’in düzenleyicisi Antalya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür ediyorum. Kadınlarımız YÖREX’e gelen ziyaretçilere ürünlerini tanıttı, üreten kadının gücünü gösterdi. YÖREX kadın istihdamına güç kattı” dedi. Alış, YÖREX’e Arı Kadınların ürettiği yaş tarhana, kuşburnu marmelatı, küp çökelek, haşhaşlı çörek, katık, alıç marmelatı, katmer peyniri, madımak konservesi, alıç sirkesi, kabaklı pancar pekmezi, sap turşusu gibi yöresel ürünler ile el emeği göz nuru ürünlerle katılmak istediklerini bildirdi.

YÖREX DOĞRU ADRES
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, YÖREX’te Arı Kadınları yöresel ürünleriyle görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, ziyaretçilerin Arı Kadınların ürünlerine büyük ilgi gösterdiğini söyledi. YÖREX’in sadece yöresel ürün tanıtım platformu olmadığını aynı zamanda alıcı ile satıcıyı buluşturan doğru bir adres olduğunu kaydeden Çandır, “YÖREX’te büyük ilgi gören Arı Kadınların ürünlerini havalimanında tüketiciyle buluşturması müthiş bir atılım. Bu tür başarı hikayeleri YÖREX’in düzenlenmesi için bizi motive ediyor” diye konuştu. Çandır, 26-30 Tarihlerinde Antalya EXPO Center’da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı’na Anadolu’nun tüm ürünlerini davet etti.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği) izni ile düzenlenmektedir.